ייעוץ תאורה

ייעוץ תאורה – תכנון תאורה

כל מי שנמצא לקראת הליך עיצוב פנים של דירה או עסק, עתיד להבין במהרה את חשיבותה והשפעתה של התאורה על התוצאה הסופית.
בכדי ליהנות מכל היתרונות הטמונים בתאורה נכונה, ההמלצה היא לא לוותר על שירות מקצועי של ייעוץ תאורה או תכנון תאורה.
אנשי מקצוע מנוסים המתמחים בעולם ייעוץ תאורה, ידעו לתכנן את התאורה בצורה אשר, תחמיא לסגנון העיצובי הנבחר ואולי חשוב מכל,  תסייע ביצירה של אווירה נעימה בדירה או בבית העסק – זאת כמובן, תוך שימת דגש על הדרישות והצרכים הפרטניים של הדיירים או בעלי העסק.

ייעוץ תאורה – מה כולל השירות?
בהליך של ייעוץ תאורה או תכנון תאורה, על היועץ להבין בשלב הראשון את הדרישות, הצרכים והציפיות של הלקוחות שלו. בשלב הבא, עליו לקחת בחשבון לא מעט שיקולים טכניים כמו: התקציב אשר הלקוחות יקצו עבור המטרה, הסגנון העיצובי הנבחר, גודל החלל, אמצעי תאורה טבעית ומיקומם ונתונים רבים נוספים, שיכולה להיות להם השפעה על מהלך תכנון התאורה. במקרים רבים, הליך ייעוץ תאורה, אף דורש אבחון מקיף ומקצועי של התכנון האדריכלי של המבנה.
בהתבסס על כל הנתונים הללו והודות לידע המקצועי, ליכולות ולכלים של איש מקצוע מנוסה המתמחה בנושא של ייעוץ תאורה, יתאפשר לו לתכנן את התאורה לכל חללי הבית או העסק, תוך דגש על הפרטים הקטנים – שלעיתים יהיו לא פחות חשובים. כמובן, שבשלב הבא כל שיידרש לעשות זה פשוט להוציא אל הפועל את אותו תכנון תאורה אשר יתבצע על ידי היועץ וליהנות מהתוצאה המיטבית.

תכנון תאורה – איך לבחור את איש המקצוע הנכון?
אחרי שמבינים בצורה מעמיקה את החשיבות הגבוהה של ייעוץ תאורה ואת המהות אשר עומדת מאחורי הליך התכנון המקיף, ניתן להתקדם לשלב הבא - בחירת איש המקצוע הנכון בעבור המטרה.
ראשית כל, במקרים רבים ההעדפה תהיה לבחור ביועץ תאורה, אשר מאחוריו עומדת חברה מקצועית ומנוסה, שזהו תחום התמחותה – חברה מקצועית, תעשה הכול בכדי לשמור על השם והמוניטין שלה ובין היתר, תקפיד לבחור את יועצי התאורה אשר עובדים איתה ואף לוודא שהם עוברים הכשרות תקופתיות בנושא.
מעבר לכך, קיימת אפשרות לנסות ולקבל המלצות אמינות על אותו איש מקצוע – מה שיכול להבטיח שמדובר בבחירה הנכונה.
אם יש ליועץ תיק עבודות הכולל תמונות ותיעוד של עבודות קודמות אשר בוצעו על ידו, דבר זה יוכל גם הוא לסייע במידה רבה לגבי קבלת ההחלטה.
כמובן, שגם שיחת טלפון ראשונית עם אותו יועץ תאורה, תוכל "לשפוך אור" תרתי משמע, לגבי הרמה המקצועית שלו ולגבי תודעת השירות שלו – ההמלצה תהיה להגיע לשיחה עם רשימת שאלות רלוונטיות, אשר התשובות עליהן יאפשרו לקבל את התמונה המקיפה ביותר לגבי היכולות והכישורים של אותו יועץ תאורה. 

שאלות ותשובות על ייעוץ תאורה
אם גם אתם נמצאים לקראת הליך של תכנון תאורה, להלן מספר שאלות שמאוד יכול להיות שמהוות גם את נחלתכם וכמובן, גם התשובות אותן ענינו עליהן: 

האם ניתן להזמין אמצעי תאורה בהתאמה אישית?
כל מי שתר אחר אמצעי תאורה, עתיד לגלות מאות ואלפים של דגמים מיוחדים – כאשר, מרבית הסיכויים שחיפוש מקיף יאפשר למצוא בסופו של תהליך את אמצעי התאורה אשר עונים בצורה המיטבית על הדרישות, הציפיות והצרכים. יחד עם זאת, ישנם מקרים בהם יעלה הצורך או הרצון להוסיף אלמנטים מיוחדים או להזמין אמצעי תאורה מסוים בגרסה מעט שונה ובמקרים כאלו, ישנה ייתכנות ליהנות מאמצעי תאורה המותאמים אישית לאותם הצרכים והדרישות. 

מה ההבדל בין אור קר לאור חם?
כל מי שעושה את צעדיו הראשונים בעולם תכנון התאורה עתיד להיתקל במושגים כמו אור חם ואור קר – אשר נחשבים לנפוצים מאוד בתחום.
כאשר מדברים על "אור חם" הכוונה היא לאור לבן שהינו בעל גוון צהבהב. לעומת זאת, כאשר מדובר על "אור קר" מתכוונים לרוב לאור לבן אשר נוטה לגוון מעט כחלחל.
הסיבה שמשתמשים במונחים כמו "קר" ו"חם" נעוצה בטמפרטורת הצבע המשתנה בין שני סוגי הגוונים (אור חם הינו על טמפרטורה של שלושת אלפים K ומטה. לעומת זאת "אור קר: עינו בעל טמפרטורת צבע מעל חמשת אלפים K .

האם קיים קשר בין האור הטבעי החיצוני לבין התאורה הפנימית?
ודאי, למעשה, בכדי שיועץ תאורה יוכל לבצע את עבודתו בצורה המיטבית ולתכנן את התאורה האופטימאלית עבור הבית או העסק, אחד מהפרמטרים המרכזיים והראשונים עליהם הוא ישים דגש נוגע למקורות האור הטבעי בכל אחד מחללי הבית – בכל זאת, אחת מהמטרות החשובות אותן יועץ תאורה יבקש להשיג יהיה ניצול אנרגיה בצורה נכונה, מה שיוביל הן לחסכון בהוצאות החשמל והן לשמירה על הסביבה. 

זה נכון שלתאורה יש השפעה גם על הרגשות ועל מצב הרוח?
התשובה לשאלה היא חד משמעית כן. תאורה יכולה להשפיע במידה רבה על הרגשות ועל מצב הרוח. בלי תאורה המתאימה, הגוף יתקשה בייצור מלטונין וסרטונין אשר נחשב כאחראי על האושר ועל מצב הרוח.
על פי נתונים, במדינות בהן אור השמש נחשב למצרך נדיר, כמו ארצות סקנדינביה בעונת החורף לדוגמא, יש דיווחים על אחוזים גבוהים של יותר של דיכאונות ואף התאבדויות.
מהסיבה הזאת, מי שמבקש לנסות ולשמר את מצב הרוח הטוב כאשר הוא נמצא בבית או בדירה, חשוב שלא יוותר על השירות של ייעוץ תאורה.  

האם יועץ תאורה גם מתקין את גופי התאורה?
התשובה לשאלה הזאת היא ברוב המקרים לא. תפקידו של היועץ הוא לסייע בבחירת אמצעי התאורה המתאימים, אשר יספקו מענה איכותי הן על הדרישות והצרכים הפונקציונאליים וכמובן, גם יתרמו לנראות הבית ולאווירה. מבחינת ההתקנה, הרי שקיימת אפשרות להתקין את גופי התאורה באופן עצמאי או לבקש מיועץ התאורה שיספק המלצה על מתקין מקצועי. אפשרות נוספת, היא לפנות לחברה המשווקת אמצעי תאורה ולברר מולה אם היא גם מציעה שירות מקצועי של ייעוץ תאורה או תכנון תאורה. 

לסיכום, ייעוץ תאורה מהווה שירות בעל חשיבות גבוהה עבור כל מי שרוצה להבטיח לעצמו תאורה אשר תענה על מלוא הדרישות והצרכים שלו, הן אלו הפונקציונאליים והן אלו הנוגעים לנושאים של נראות ואווירה.
כמובן, שבכדי ליהנות מכל היתרונות הרבים אשר טמונים בתכנון נכון של תאורה, חשוב לבחור בקפידה את איש המקצוע אשר יגויס לצורך המטרה ולוודא שיש לו את הרקע המקצועי, היכולות והכישורים לבצע תכנון תאורה בצורה האופטימאלית.