המדריך השלם לתאורה לגינה

הגינה היא המעטפת של הבית והמקום להירגע, לארח וליהנות מזמן איכות באוויר הפתוח. בשנים האחרונות ניתן להבחין בחשיבות התאורה להארת הגינה וליצירת האווירה המבוקשת. התאורה מאפשרת שהייה בגינה גם בחשיכה והופכת את המרחב למואר ואטרקטיבי בכל עת. כיצד בוחרים תאורת גינה ומהם הדגשים החשובים בבחירת גופי תאורה בשילוב ביניהם לצמחים, לרהיטים וליתר האלמנטים בחצר?

זרקור על הטבע – האור שבקצה הגן


חשבו תמיד מה תרצו להאיר, כאשר אפקט התאורה יכול להיות מכוון לאובייקטים בולטים בגינה כמו למשל, ריהוט גן מסוגנן או עץ מיוחד. כדאי למקם את גוף התאורה הייעודי לכל אלמנט ממרחק המאפשר יצירה מעניינת של אלומת אור. עצים וצמחים הם מוליכי אור נהדרים במיוחד גזע של עץ ובכלל עצים מוארים בחוץ, הופכים למעין סימני דרך ויוצרים אווירה מיוחדת בגן. יש חשיבות רבה גם לניגוד בין חפצים כהים לחפצים מוארים ולכן, חשוב לבחור בקפידה מה יואר וכך ליצור אווירה נעימה ומעניינת יותר.
מקדו את תשומת הלב במים שמחזירי אור נהדרים וכמובן בפריטי הישיבה שבחרתם בקפידה המתמזגים בעיצובם עם מראה האזור – ריהוט מודרני, כפרי וכדומה.

בתאורה הנסתר עולה על הגלוי


אפשר לייצר משחקי תאורה מעניינים בין גופי תאורה דקורטיביים בולטים כמו עמודי תאורה המובילים לפינת הישיבה של ריהוט הגן ובין גופי תאורה סמויים בקרקע היוצרים אור עוצמתי ממקום לא מובן, בין אם הם הוטבעו בקרקע או בקירות של המבנה הנפגשים עם החצר. בכל מקרה, בתכנון תאורה חשוב להטמיע את הכבלים באדמה או למצוא פתרונות להסוות אותם כדי לייצר תחושה של גופי תאורה פרי סטנד וכן לשמור על שטח נקי ככל שניתן ובטוח יותר.
שימו לב להבדל בין תאורה סביבתית לתאורת הדגשה וכדאי בתכנון הכולל של הגן לחשוב על החיבור ביניהם, מתי כן האור יבליט אלמנט ומתי האור ישרה פשוט אווירה או יאפשר ישיבה נינוחה בגינה גם בתנאים של חושך, בשעות הלילה.

עיצוב כחלק בלתי נפרד מהאווירה


התיאום בין גופי התאורה לרהיטי הגן ויתר האלמנטים בגינה חשוב על מנת ליצור אחידות. לדוגמא, אם הגופים מעוטרים בתבליטים בניחוח קלאסי אפשר למצוא ריהוט שמתכתב עם המראה הקלאסי או גופי מתכת מודרניים לצד רהיטי גן מאלומיניום. אפשר לייצר גם התאמה בין צבעים כמו למשל, צבעוניות בהירה מריהוט שחוזרת גם בגופים או בפרגולה או בכל אלמנט נוסף בסביבה או להפך – לייצר ניגודיות בולטת לעין המתבוננת בין צבע השולחן של פינת האוכל או הכיסאות לגופים שסובבים סביבם.

סגנונות של אור


קיימים גופי תאורה בעיצובים שונים ממחרוזות של אור, גופים שניתנים לתלייה בין העצים או בכל אלמנט אחר ומייצרים תאורה מעניינת וגמישה דרך פנסי גן המגיעים גם בעיצובי רטרו שמביאים את הטאץ' האירופאי לכאן ומהווים מעין פריט דקורטיבי בפני עצמו. יש גם גופים שקועים שנצמדים לקירות המבנה התוחם את הגן ועוד כאשר אפשר להחליט מראש על תאורה בסגנון פרובאנס או סגנון מודרני יחד עם רהיטי הגינה ולשלב בצורה אחידה או אקלקטית בין הגופים.

הגינה בידיים הטובות ביותר


כמובן שחשוב גם לדעת לבחור את סוג הנורות, כמו למשל, נורות LED הצורכים אנרגיה נמוכה אך בעלי תוחלת חיים ארוכה וכן גופי תאורה עמידים בפני תנאי מזג האוויר במיוחד בפנים לחות ובפני גשם. פנו למעצבי תאורה מנוסים ומיומנים שיודעים להתאים את התאורה לסוג הפרויקט והדרישות, תנאי השטח וכמובן העיצוב המבוקש. מומחי תאורה ידעו להאיר לכם את הגינה.