איך תאורה נכונה יכולה לשדרג את הנראות של קירות ירוקים

קירות ירוקים הם פיתוח חכם של המאה העשרים ואחת, העושה שימוש בחקלאות ורטיקלית, לצרכי עיצוב מרחבים ציבוריים וביתיים, באמצעות שימוש בצמחיה חיה לחיפוי קירות ומשטחים.

יישום של קיר ירוק ניתן באמצעות מגוון סוגי צמחים, בניהם סוגים שונים של דשא, צמחי ירוק עד, פרחים ושיחים ואפילו שילוב של גינות תבלינים באמצעות עשבי תיבול.

קיר ירוק טומן בתוכו מערכת השקיה ייעודית באמצעות טפטפות מבוקרות בשליטה חכמה, המבטיחה השקיה שוטפת באופן אוטומטי, ללא צורך בתחזוקה מורכבת והשקיה באמצעות עובדים, וחיסכון ניכר בעלויות ההשקיה והמים.

על מנת למקסם את נראות הקירות הירוקים והשפעתם על הסביבה יש לתכנן את תנאי התאורה כנגד הקיר באופן שיעצים את נוכחותו. קירות ירוקים נפוצים יותר בתנאי חוץ, במרחבים ציבוריים וכחיפוי קירות חיצוני לבתים בעיצוב ירוק וראייה סביבתית, ויחד עם זאת, לא מעט מעצבי פנים בוחרים בשנים האחרונות לשלב את האלמנט הירוק והמרהיב הזה גם בחללים סגורים ואפילו בבתים פרטיים.

כאשר מדובר בקיר ירוק המצוי בתנאי חוץ התאורה הטבעית תטיב עמו כמו גם תשקף נכונה את הנוכחות של הטבע בעיצוב והנגיעה האנושית. כאשר מדובר בקיר ירוק הנמצא במתחם סגור יש לתכנן מבעוד מועד את תנאי התאורה המתאימים לו ביותר.

קיר ירוק זקוק לאור ולחום גם יחד, וחשוב ליצור את שני אלה באופן מבוקר ובפיזור שווה על פני כל המשטח האנכי. יש לתכנן את גובה המנורות והמרחק מן הקיר על מנת להבטיח כי הצמחים לא יספגו חום רב וישיר שיביא לקמילה שלהם.  גם בהתקנת קירות ירוקים במרחב סגור מומלץ לתכנן פתחי תאורה וחלונות המספקים אור ישיר על הקיר וזאת בהתאמה לסוג הצמחים המרכיבים את הקיר.

יחד עם זאת, תאורה טבעית לבדה אינה מספקת לתחזוקתו של קיר ירוק ויש צורך בתאורה מתועשת וממוקדת, הן להשפעה על הנראות והנוכחות של הקיר והן להעברת אנרגיה של חום ואור להם הצמחים זקוקים.

שני סוגים של נורות מומלצים ליצירת תאורה מיטיבה על גבי מרחבי צמחייה בכלל וקירות ירוקים בפרט:

  • נורות  MH   (מטאל הליד)- נורות מסוג מטאל הליד מייצרות אור בטווח המתאים לגידול צמחים בשלבי הצמיחה הירוקה, ומגיעות במגוון עוצמות וגופי תאורה מעוצבים. הגוונים המתאימים לתאורה על גבי קירות ירוקים ומשמרים את הצבע הטבעי של הקיר  הם גוונים: 942MH או 830WDL.
  • נורות לד – נורות לד הן עוצמתיות ובעלות תכונה אשר משמרת את הצבע המקורי של האובייקט גם בפריסה רחבה. בתאורה ארוכת שימוש מדובר גם בשיקול של חיסכון בשל צריכת חשמל נמוכה במיוחד, הנורות המתאימות הן נורות בעלות גוון של 3500-4000K.

בתכנון תאורה של קירות ירוקים מומלץ לתכנן גם את פריסת התאורה וליצור פיזור שווה של אור על פני כל המשטח והמרחב.