איך לבחור תאורה לבית בצורה מושלמת

תאורה לבית היא פרט שלא כל כך שמים אליו לב אבל מצד שני יש לה נוכחות טובה והיא גורמת להרגשה טובה לאנשים הנמצאים בבית. אולם אם התאורה היא "ענייה" ואתה מנסה לבצע משימה כלשהי או כשאתה מרגיש לא בנוח כמו שהיית רוצה להרגיש בבית שלך, אתה מיד שם אליה לב. תאורה לבית תורמת לאסתטיקה, לביצוע עבודות בבית או לראות טובה יותר בבית. כשמתכננים את עיצוב הבית צריך לבדוק טוב אם התאורה שבוחרים מספקת את כל הצרכים שלנו גם מבחינת עיצוב וגם מבחינת הראות בבית. במאמר זה מובאים כמה טיפים איך לבחור תאורה לבית.

 

1. מה מטרת התאורה לבית? צריך חשוב ולתכנן מהם הדרישות שלנו מהתאורה לבית. האם בחלל (חדר או אזור) המיועד לעבודה יש תאורה ישירה או תאורה מפוזרת. תאורה מפוזרת/עקיפה תורמת לאווירה ולתאורה הכללית של החלל המדובר. לאחר שמאפיינים את כל החללים ואת הצרכים שלנו מהתאורה בכל חלל בבית אפשר להתחיל לבחור אפשרויות תאורה לבית. כמו כן, בכל חדר בבית צריכה להיות אווירה המתאימה לו, זה דבר שצריך לקחת בחשבון בהתאמה של התאורה למטרה של החדר או החלל.

 

2. תאורה מחוץ לבית, דבר חשוב מאוד הוא לספק תאורה לצד החיצוני של הבית כגון שבילים, מדרכות, המתחם החיצוני של הבית, כאשר הכניסה לבית אמורה להיות מוארת מהתאורה בסביבה. תאורה עמומה מדי היא לא נוחה, לא אפקטיבית ומזמינה פולשים למיניהם ומצד שני תאורה חזקה מדי יכולה להיות מטרד לשכנים ולסביבה. מומלץ להתקין זרקורים בפינות החיצוניים של הבית המופעלים באמצעות תנועה דבר שתורם להרתעת פולשים וגם לא מהווה מטרד לשכנים ולסביבה. מומלץ גם לעקב אחר האסתטיקה של התאורה ותאורת הביטחון בסביבה על מנת להתאים את התאורה אל מחוץ לבית.

 

3. שימוש בפמוטי קיר חיצוניים תורמים לעיצוב, תאורה חיצונית לא חייבת רק להביא תועלת אלא גם יכולה לתרום רבות למראה הבית. פמוטי קיר יכולים לספק אור שוטף ומרהיב על הקירות החיצוניים של הבית על מנת ליצור אווירה נוחה בשעות הערב. רצוי לכוון את הפמוטים כלפי מעלה או כלפי מטה כדי להתמקד ולהדגיש אלמנטים אדריכליים בבית ולהסב את תשומת הלב לנישות חיצוניות או לעץ שנטוע מסביב לבית.

 

4. מקורות אור מרובים בחלל אחד, בתוך הבית מומלץ להשתמש בכמה מקורות אור עבור חלל אחד. במקומות כמו חללי מגורים, מטבח וחדרי שינה מקורות אור מרובים ישיגו מגוון רחב אפשרויות בשטח זה. במטבח למשל אם מאירים את הדפק יכולים לקבל תאורת עבודה מתאימה. לעומת זאת בסלון רצוי לבחור מנורת רצפה ליד הספא או הכורסא כדי לקבל תאורה נוחה לקריאה או סתם לאווירה נוחה. בחדרי האמבטיה התאורה במראה צריכה להיות נקייה מצללים וללא אור בוהק.

 

5. תאורה שקועה ותקרות גבוהות, יש להשתמש בעיצוב מודרני עבור תקרות גבוהות ותאורה שקועה, רצוי להשתמש בספוטים, גופי תאורה אלה הם עדינים מאוד ויכולים להיכנס בתוך התקרה והם מתכווננים כך שהם מספקים את התאורה הרצויה. ניתן ליצור אפקטים נוספים של תאורות בחלל המבוקש ע"י חיבור הספוטים לדימר, הדימר מכוונן את האור מתאורה עמומה עד לתאורה בהירה על מנת ליצור את האווירה הרצויה בחלל הנוכחי.

 

6. תאורה בחדרי שינה וחדרי ילדים, בתכנון תאורה לבית חשוב לקחת בחשבון את מתי שהילדים הולכים לישון ולשים תאורת לילה, תאורת הלילה יכולה לעזור לילדים להירדם בלילה ולא לפחד, ומצד שני יכולה לעזור להורים לנווט בין החדרים גם כאשר הבית חשוך בלילה. בחדרי שינה מומלץ לשים פמוטי קיר עמומים בצדי המיטה או מנורות שולחן מעוצבות ועמומות על השידות מצדי המיטה לתת תאורה בלילה לצורך ניווט או קריאה מבלי להפריע לאנשים הישנים בבית.

 

7. תאורה בסלון ובחדר האוכל, הסלון וחדר האוכל הם האזורים המרכזיים והרשמיים בבית, לכן חשוב לבצע מחקר, לחשוב טוב ולתכן היטב את הנברשות שרוצים לקנות לחללים אלו. בסלון מומלץ לשים נברשת רשמית שמתאימה לעיצוב הבית ותיתן תאורה מספקת לסלון בלבד, חשוב שהתאורה שהנברשת מספקת תיצור אווירה נוחה. בעבר אנשים היו קונים נברשות מבלי להתאים אותן לעיצוב החלל שמסביבן או נברשות שלא תמיד התאימו לחלל אותו הן צריכות להאיר. כיום, קיימות נברשות בעיצובים מאוד פשוטים הכוללים נרות מלאכותיים, נורות קטנות ועדינות, נברשות יוקרתיות עם קישוטי קריסטלים. כל אחד יכול להתאים לפי הטעם והעיצוב שלו. אבל חשוב לפני שמזמינים את הנברשות למדוד את גודל החלל ואת גובה התקרה כדי שהנברשת לא תהיה נמוכה מדי ותפריע לאנשים לעבור מתחתיה וגם שתספק את תאורה לכל החלל ותיצור אווירה נוחה.

 

אין מה לחשוש מעיצוב ותכנון תאורה לבית, התאורה תורמת רבות למצב הרוח של דיירי הבית ולאווירה הכללית בבית, אם אתה צריך עזרה, ייעוץ או רעיונות בתכנון התאורה לבית אנחנו כאן בשבילך, אלומה עיצוב ותכנון תאורה. אצלנו תוכל להתאים את העיצוב לצבעים ולאופי הבית שלך מתוך מגוון קטלוגים וגם בהזמנה אישית. חשוב לזכור התאורה צריכה לשפר את המרחב שלך ולהפוך אותו לחמים יותר, נוח יותר, ומזמין יותר.

 

אם יש לך הצעות או שאלות נוספות, אנחנו כאן בשבילך.