תאורה המשתלבת בטבעיות בימי הקיץ

אחד הדברים שחשוב לקחת בחשבון כאשר נמצאים בתהליך של תכנון בית, הוא נושא כניסת האור הטבעי אל חלל הבית. בשנים האחרונות, עניין האור הטבעי שנכנס לבית הוא כבר הרבה מעבר לפונקציה עיצובית בלבד. הנושא מתחבר כיום גם לכל עניין המאבק על מצבו של כדור הארץ ושמירה על שלומו, לצד הגברת המודעות הסביבתית בישראל וברחבי העולם.

החשיבות של אור טבעי

לתאורה טבעית המגיעה מחוץ לבית יש השפעה נרחבת על איכות חיינו, מבלי שרובנו בכלל נהיה מודעים לכך. ייתכן וחלקכם שם לב שבימים בהם יש יותר שמש ויותר אור טבעי נכנס אל חלל ביתכם, מצב רוחכם נוטה להיות חיובי יותר, כאשר מנגד אם מדובר ביום קודר ואפרורי אתם תעדיפו להישאר במיטה ולעשות כמה שפחות. מחקרים אכן מוכיחים כי אור שמש טבעי וטמפרטורות גבוהות יכולים להשפיע על הביצועים הקוגניטיביים שלנו ולשפר אותם, גם אם תפעילו את כל המזגנים בבית.

אם תעצרו לרגע לחשוב על ההבדלים בתפקוד השגרתי שלכם בימים שמשיים לעומת ימי גשם חורפיים, רוב הסיכויים שתגלו שבימי השמש אתם מרגישים אנרגטיים יותר וההספק שלכם רב יותר. הזרימה של אור טבעי אל תוך הבית מסייעת לתפקוד שלנו בסופו של דבר, אך זו לא הסיבה היחידה לקחת אותה בחשבון. כפי שצוין, בשנים האחרונות הנושא קיבל גם חשיבות חברתית וגלובאלית, שאומרת בעצם שככל שנאפשר ליותר אור טבעי להיכנס אל הבית, כך נפחית את השימוש וההוצאות על חשמל שמשמש אותנו לתאורה מלאכותית, מזגנים וכו'.

כיצד נגרום ליותר אור טבעי להיכנס אל הבית

הדרך הטובה והנכונה ביותר להכניס אל חלל הבית אור טבעי, ברמה מספקת שגם לא תהיה מוגזמת ותישאר נעימה, היא באמצעות הפתחים ברחבי הבית. בשלב שבו הבית מתוכנן צריך להקפיד ואף לשים דגש על נושא הפתחים, כי בסופו של דבר זה מה שיקבע את כמות האור הטבעי שנכנס פנימה. לדוגמה, שימוש בחלונות עיליים בדפנות הבית זו דרך מצוינת להזרים פנימה אור טבעי שימלא את הבית ויעניק תחושה נעימה במשך שעות ארוכות.

לצד כל מה שנאמר, חשוב כמובן גם לשלב תאורה מלאכותית. בסופו של דבר אנחנו נהיה חייבים להדליק את האור בבית כאשר השמש יורדת, אבל לפחות ניתן לרכוש נורות חסכוניות וידידותיות יותר לסביבה בחנות תאורה. כמו כן כדאי לדאוג שגם שאר מוצרי החשמל כמו מזגנים, מקרר וכו', יהיו חסכוניים בחשמל ובדירוג צריכה אנרגטי איכותי.