השילוב הנכון בין אקססוריז לתאורה

תכנון תאורה בבית עושה הבדל גדול. אור יוצר תחושת שפע, אווריריות, מרחב ומשדרג את סביבת המגורים באופן משמעותי. בבואכם ליישם אסטרטגיות תאורה בבית ולבחור את גופי התאורה הנכונים במוקדים הנבחרים, חשוב לקחת בחשבון את הדרך בו האור נראה במקומות שונים ברחבי הבית, על הקירות והרצפה אך גם במיזוג שלו עם פריטים משלימים ואביזרים נלווים.
יחסי הגומלין בין גופי התאורה לאובייקטים שונים מייצרים אפקט מרשים במיוחד אם מתכננים מראש את מערכת היחסים ביניהם. לפניכם מספר דוגמאות מאירות עיניים בתאורה ובאקססוריז.

מראה שעל הקיר – מי מחזירה אור בכל העיר?

מראות מוסיפות הרבה קסם לבית. הן בעלות יכולת להגדיל את החלל ולייצר השתקפויות מעניינות, במיוחד כאשר מציבים אותן מול מקור אור. השתקפויות אלה תורמות מאוד במיוחד במקומות צפופים וחשוכים כמו מסדרונות. ניתן לתלות, למשל, מקרה בקצה של פרוזדור כאשר גוף תאורה תלוי מולו בכניסה לפרוזדור ולהבחין היטב איך המראה מסייעת בפיזור האור ברחבי הפרוזדור. כמו כן, ניתן להצמיד גוף תאורה ישירות למראה על מנת לכוון את קרני האור על המתבונן במראה באופן ממוקד. כיום יש פתרונות דקורטיביים למראות בין אם מסגרת מאירה או קיבוע הגופים סביב המראה. 

כוחה של התאורה במיקוד

בבתים בהם יש נישות מגבס או כוורות מודולאריות ומזנונים, מדפים שעליהם מככבים פריטי דקורציה שנבחרו בקפידה, כדאי למקם ספוטים או גופי תאורה סמויים המייצרים אפקט הארה ממוקד על הפריט הייחודי הנבחר. פסלים, ואזות, תמונות של בני המשפחה במסגרות מסוגננות. בדרך זו, ניתן לייצר משחקי תאורה מרשימים כאשר מרחוק רואים את הפריט מואר אך לא תמיד ניתן לגלות מהיכן מקור האור או לראות את מקור האור עצמו, היות והוא שקוע בגבס עצמו או במעבה הקיר (למשל, בעיבוי קיר באמצעות גבס). בדקו שאכן מקור האור מכסה את כלל הפריט המעוצב שברצונכם להאיר ולא חלק ממנו. כלומר, שהוא מכוון היטב ובדרך שמאירה תאורה מלאה המחמיאה להדגשת הפריט. עם זאת, הארה ישירה מדי עשויה להשיג בוהק לא מחמיא ולכן יש למצוא את הזווית הנכונה באמצעות ייעוץ תאורה חכם על מנת להתקין את התאורה נכון. בכל מקרה, היופי הוא שבאמצעות תאורה חכמה ניתן להבליט רק מה שתרצו שיראו כמו את האקססוריז שבחרתם ולא למשל, את המדף עליו הם מונחים. בדרך זו מתקבלת לעיתים גם תחושה של אביזר "מרחף". התאורה השקועה נותנת לאביזר את הבמה ומשמש לו כרקע ותפאורה בלבד. 

אקססוריז בלבן ופיזור אור מכוון
ממש כמו מראות, גם בחירת אובייקטים לבנים בין אם פתרונות אחסון מעוצבים וכל פריט לבן מסייעים בפיזור האור בדרך הרמונית, נעימה ורכה. באזור עשיר בפריטים לבנים תרגישו יותר בפיזור אור אם תשתמשו בגופי תאורה באזור זה, במיוחד בתאורה היקפית שתורמת לאווירה. כמובן שכדאי גם לבחור גם רקע בהיר שיסייע בהפצת האור בדרך הטובה ביותר. צבעים כהים בולעים אור ולכן ייראו פחות טוב ועשויים למנוע את התחושה המוארת הייחודית.

גופי תאורה מעוצבים ואביזרים נלווים
גופי התאורה הם עיצובים בפניהם וניתן להציב אותם לצד אקססוריז שונים בסגנון דומה. למשל, גופי תאורה בסגנון כפרי לצד סלים כפריים לעיתונים או גופי תאורה מודרניים לצד אלמנטים בשיק מטאלי, חשבו על הקשר העיצובי בין גוף התאורה לאביזרים שבסביבתו על מנת ליצור מראה קונספטואלי דומה ולשמור על הקשר העיצובי ביניהם.

חשוב לבחור גופי תאורה איכותיים ולקבל ייעוץ תאורה בבחירת הגופים ומיקומם בחלל על מנת להשיג את האפקט המבוקש בבית.