תאורה ומדרגות

תאורה בגרם מדרגות היא אלמנט עיצובי שיש לו תפקיד פונקציונלי מלא במכלול ההנדסי עיצובי.

 

 

בטיחות במדרגות

בתכנון גרם מדרגות ישנם השיקולים הפרקטיים של חיבור מפלסים שונים במבנה על מנת לאפשר זרימה בתנועת המבקרים או הדיירים באותו המבנה. מעקה למדרגות ותאורה הם מרכיבים חיוניים בסיסיים בתכנון ההנדסי. המעקה מוגדר באופן בסיסי והכרחי בתקן ישראלי, ובכל בנייה שבה משולבות מדרגות יש להקפיד על קיום התקן על מנת למנוע תאונות.

התאורה בגרם המדרגות חיונית לא פחות בהיבט הבטיחותי, כאשר המדרגות משולבות בחלל שאינו מואר, וכמובן בשעות החשיכה. חשוב להקפיד על עוצמת תאורה מספקת וכיוון נכון של הנורות כך שהעולים והיורדים לא יסונוורו ובה בעת גם יוכלו להשתמש בהן בבטחה.

המרכיב העיצובי במדרגות

כאשר עמדנו בקיום הצורך הבסיסי בבטיחות במדרגות על ידי תכנון המדרגות והגדרות עוצמת התאורה הדרושות בעיצוב החלל שבו הן מוצבות, נפתח החלק השני, העיצוב.

את המדרגות ניתן להאיר בכמה אופנים:

  • תאורה היקפית מלאה ממקורות המותקנים בתקרה או על הקיר שעליו נסמכות המדרגות
  • תאורה בגובה המעקה, בצד השעון על הקיר המאפשרת אחיזה נוחה ובטוחה
  • תאורה המוטמעת ברום המדרגה ומאירה על השלח של המדרגה הבאה
  • תאורה המוטמעת באחד הצדדים או שני הצדדים של המדרגה
  • במקרה של מדרגות מרחפות ניתן להטמיע תאורה גם מתחת לשלח המדרגה

בחירת צבעי התאורה גם היא נגזרת של החומרים שמהם עשויות המדרגות. ניתן לבחור בצבעים חמים למדרגות שיש המשדרות קרירות ואף להציף רק מחצית מהשלח על מנת ליצור קונטרסט בלי לוותר על הבטיחות.

מדרגות עץ, במקרה של עץ אלון או עצים אחרים בעלי גוון חם יחסית יוארו בתאורה בעלת גוונים "קרים" על מנת ליצור קונטרסט צבעוני.

במדרגות שבהן משולבים חומרים אחרים כמו זכוכית או מתכת נפתחות אפשרויות חדשות לשילוב תאורה הדורשות התייחסות, כמו שקיפות החומרים, מעבר האור דרכם, החזרי אור וכך הלאה.

עיצובים מיוחדים של גרמי מדרגות כוללים דוגמאות מעניינות כמו מעקות זכוכית שמשולבים בהם סיבים אופטיים המאפשרים יצירת תאורה המשתנה תדיר בעוצמות וצבע והופכות את המעקה לפריט עיצובי.

ישנם גרמי מדרגות העשויים זכוכית מחוסמת שבחלל המדרגות זורמים מים, משובצות אבני זכוכית מלאכותיות צבעונים וכמובן תאורה החודרת דרך כל אותם מרכיבים שקופים ושקופים למחצה ומציפה את חלל המדרגות בתאורה דמויית קליידוסקופ.

בבחירה של עיצוב בסגנון ישן או וינטג'י, ניתן ליצור גומחות בקיר שעליו נסמכות המדרגות ובהן להטמיע נורות בגוון תאורה לבן המשוות לקיר שמחופה בחיפוי עם טקסטורה גסה מראה מנזרי משהו.